DZIAŁAMY OD 2007 ROKU
pl en

Historia polo

Polo jest najstarszym sportem drużynowym na świecie.

Polo jest współcześnie kojarzone z luksusowym, elitarnym sportem, nierozerwalnie związanym z życiem towarzyskim wyższych sfer. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jest ono przede wszystkim najstarszą grą zespołową świata.

 

Początki polo już 600 lat p.n.e.

Polo jest najstarszym sportem drużynowym na świecie i jednocześnie jedyną grą zespołową prowadzoną na zwierzętach.

Pierwsze zapiski pojawiły się 600 lat p.n.e. i dotyczą armii perskiej, która grywając, przygotowywała kawalerię konną do walk lokalnych.

Nazwa gry pochodzi od słowa „pulu”, co w Tybecie oznacza piłkę. Polo trafiło do Europy w XIX wieku wraz z oficerami brytyjskimi stacjonującymi wówczas w Indiach.

Pierwsze ingrzyska

Pierwszy europejski pokaz polo odbył się w Londynie w 1871 roku. Do dziś polo jest mocno osadzone w kulturze Wielkiej Brytanii, gdzie nadano mu elitarny charakter i odpowiednią otoczkę towarzyską.

Podczas najsłynniejszego turnieju Queen’s Cup w Windsorze eleganccy dżentelmeni i panie w wytwornych kapeluszach, włączając w to królową Elżbietę II, udeptują darñ w przerwach meczu.

Brytyjczycy opracowali zasady gry i rozpowszechnili grę na całym świecie. Polo pozostaje przypisane rodzinie królewskiej, a Książę Karol i jego synowie jako amatorzy osiągają w nim niemałe sukcesy.

Polo na świecie

Obecnie jednak mekką polo pozostaje Argentyna. Stamtąd pochodzą najlepsze konie tzw. polo ponies, które są niesamowicie szybkie i waleczne. Popularność polo w Argentynie oraz wspaniałe warunki klimatyczne owocują niewątpliwie najlepszymi zawodnikami i trenerami na świecie.

Polskie tradycje sięgają dwudziestolecia międzywojennego. Sport ten uprawiali kawalerzyści i panowie z tzw. dobrych domów. Własne drużyny mieli żołnierze XV Pułku Ułanów w Poznaniu i szwoleżerowie z I Pułku w Warszawie. Wielkim entuzjastą polo był hrabia Alfred Potocki.

Po wojnie nie kontynuowano tradycji związanych z polo aż do inaugurującego meczu pokazowego, który odbył się w 2003 roku na Służewcu. Polo przywrócili w Polsce miłośnicy koni i pasjonaci gry królów. Ich dokonania pozwalają nazwać ich prekursorami polo w Polsce. Osoby te są nadal aktywnymi graczami i propagatorami polo.

WESELA

IMPREZY